Magyarország is jól járhat az új Wall Street-i trenddel
Sokak szerint itt az ideje beszállni az eddig komolyan büntetett országok részvényeibe.
Sokak szerint itt az ideje beszállni az eddig komolyan büntetett országok részvényeibe.
Több mint 30 millió dollár értékben adott el arany részvényeket a Soros Fund Management miután az arany ára több mint 25 százalékkal emelkedett az első félévben. Pontosan a félév utolsó napjára, június 30-ra időzítette az arany eladást a Soros Fund Management, mely a magyar származású dollármilliárdos vagyonát kezeli.
Lepipáljuk a cseheket, lengyelek, kínaiakat is. Alig vagyunk pénzügyileg sérülékenyek.
Nagy gyógyszergyártók arra figyelmeztetnek, hogy Ausztráliának – mint a világ orvosi célra mákot termelő első országának – növelnie kell a növény termőterületét, különben hiány alakulhat ki. A fájdalomcsillapítók globális piaca a feltörekvő államok középosztályainak növekedésével párhuzamosan bővül, ehhez pedig több mákra van szükség.
Újra a nemzetközi híroldalak, gazdasági lapok címoldalára került Magyarország, elsősorban a forint árfolyamának utóbbi két hétben tapasztalt zuhanásával érdemeltük ki az előkelő helyet. Hazánk mellett ugyanakkor még tucatnyi másik állam sínylette meg igazán az utóbbi két hét vesszőfutását, a feltörekvő piacokon hatalmas átrendeződésnek vagyunk tanúi. Miért mi? Miért épp most, és mi következhet mindebből? A hvg.hu kiskátéja a feltörekvői piaci turbulenciákról.
Közel 10 milliárd dollárt vontak ki egy hét alatt a feltörekvő piacokról a bostoni EPFR Global befektetési alapokat elemző cég adatai szerint. A fejlődő gazdaságú országok részvénypiacain két és fél éve nem volt ekkora egy hétre koncentrált tőkekivonás.
A CNBC amerikai üzleti tévécsatorna weboldalán Magyarország a címlapra került a forint utóbbi héten tapasztalt gyengülésével. Nicholas Spiro, a Spiro Sovereign Strategy ügyvezetője szerint bár Magyarország nem Törökország, most ez az állam a leggyengébb Közép-Európában.
Újfent Magyarországgal és a forinttal foglalkoznak a külföldi hírportálok. A ZeroHedge oldal egyenesen a forint összeomlásáról ír, a MarketWatch pedig arra is emlékeztet, hogy a magyar fizetőeszköz 2012 januárja óta nem látott szintre gyengült az euróval szemben.
A feltörekvő piacok alaposan megszenvedhetik, ha a fejlett világ jegybankjai lassítják, vagy le is állítják a pénzpumpákat. A kérdés az, hogy ki mennyire sebezhető.
Az emberek nem tanulnak a hibáikból, és ez a pénzügyi piacokra is vonatkozik. Idővel elfelejtik, mihez vezetett a mértéktelen optimizmus, de most még az óvatosság az úr – mondja Zsiday Viktor, a Concorde elemzője abból az alkalomból, hogy vasárnap lesz a Lehman Brothers csődjének az ötödik évfordulója. Zsiday szerint Magyarországon a délkelet-európai trendnek megfelelően a nagy adósságleépítések korszaka zajlik. Ha a külpiacaink nem fékeznek le, és a politika sem követ el baklövést, akkor növekedés jöhet.
Úgy fest, bajban vannak a korábban sikert sikerre halmozó brazil, orosz, indiai és kínai gazdaságok. Véget ért a sikersztori, vagy csak egy átmeneti megtorpanásról lehet szó? Egy közgazdász szerint véget ért a feltörekvő államok szárnyalása.
Az utóbbi hetekben tapasztalt feltörekvő piaci feszültségek a magyar befektetők egy részének is keresztbe tettek – írta a Napi Gazdaság, amely szerint több Indiára vagy Dél-Amerikára fókuszáló befektetési alap is csalódást okozott.
Három hónap alatt elbukták befektetett vagyonuk egynegyedét azok, akik indiai értékpapírokba fektették pénzüket – írta a Napi Gazdaság kedden.
Az eurózóna kilábalásától fűtve Kelet-Közép-Európa feltörekvő piacai kiemelkednek abból a viharból, amit a többi feltörekvő államot érinti. A régiós tőzsdeindexek 1,2 százalékkal emelkedtek az utóbbi 3 hónapban, míg a feltörekvő államokban összesítve 7,5 százalékos volt a zuhanás. A befektetők abban bíznak, hogy a nyugat-európai fellendülés magával húzza a keleti végeket is.
A feltörekvő piacok egyre inkább nyomás alá kerülnek az Egyesült Államok változó monetáris politikája miatt, amit most már mi magyarok is minden bizonnyal megérzünk.